04.05.2008 |RMC Wackersdorf

RMC-optakt i Wackersdorf
De flotteste pokaler har gokartkørere i grunden fortjent for deres kørsel på almindelige veje. For når man har kørt 839 kilometer, er det jo i sig selv grund til, at man i al hemmelighed kan se sig selv som vinder.

Team Kartschmie.de er vist teamet, der havde tilbagelagt den største distance for at komme frem til første RMC-løb den 2.-5. maj i Wackersdorf / Bayern. Men pokaler får man jo nu engang kun for toppræstationer på banen. Og således trådte Florian Lapzien (MiniMAX), Gian-Luca Scarafilo (JuniorMAX/World), Kurt Sudeck (MAX-DD2) og Gunnar Hansen (MAX-DD2) an for at få det bedste ud af det ved pænt sommervejr.

Men først stod træning på programmet. Med op til 60 kørere på den 1.275 meter lange bane opstod voldsomt virvar og forhold som i myldretiden. Så det var langtfra nemt for kørerne at få fat i en fri omgang.

Til lettelse for alle deltagende blev der så om lørdagen foretaget en træningsinddeling i klasser. Herved viste det sig, at laptiderne lå meget tæt op ad hinanden. Der skulle altså skrues og atter skrues mellem de enkelte træningsheats, for således at hale et par tiendedele sekunder frem af kartene på vej til målet.
Blandt minierne fangede Florian sig et par stød. Resultatet var, at han måtte parkere gokarten med bøjet ratstamme og sporstang. Også de små kæmper sandelig allerede med næb og kløer ...

Gian-Luca var hurtigt blandt top ti i sin klasse det havde far Scarafilo, der stod ved siden af banen, hurtigt fundet frem til ved hjælp af stopuret.
Kurt bestemte sig på lørdag for en individuel træning. Ren afslapning! For når det kommer til stykket, er en raceweekend en anstrengende begivenhed!Gunnar kørte 80 træningsomgange for første gang med de nye Mojo-DD2-dæk og uden at tage synderlig meget hensyn til materialet. Så til sidst var der ikke meget gummi tilbage.

Løbsdagen
Minier: Det var Florians første store race. I præfinalen skulle han være startet fra 11. position, men i formationsomgangen var ophidselsen så voldsom, at det ikke lykkedes ham at køre på sin startplads. Men trods alt kunne Florian køre sig frem til en 11. plads helt fra de bagerste pladser. I finalen var der kortvarige irritationer, fordi det gik lidt hakkende i tredje sving efter starten. Herefter kørte Florian med sin bedste laptid i mål som nr. 12.

Juniorer: Her blev der for alvor taget fat. 34 kørere og positionskampe til sidste sekund! En gruppe på syv kørere bag den førende leverede angreb og overhalingsmanøvrer i hver omgang. Gian-Luca holdt sig længe på 8. plads. I næstsidste omgang kunne han endda køre frem til 5. plads, og denne placering kunne han tage med hjem over målstregen. Begejstring blandt tilskuerne!

Seniorer: Kurt og Gunnar ved DD2'erne på førstart-området. Herfra var alene selve gåturen langs med den lange start-mål-strækning til startopstillingsstedet en sand nydelse. Mens kørerne gik forbi publikum, blev hver enkelt af dem præsenteret af banespeakeren.
Tyvstart og afbrydelse, endnu en formationsomgang og go! Med speederen i bund dannede 31 kørere en tæt gruppe. Nu gjaldt det om at komme over på højre side for ikke at miste placeringer i de to følgende sving. På kun nogle få sekunder gik den store gruppe i opløsning. Mange positionskampe fulgte, og der blev viftet med det gule flag nogle gange.
Forpligtelsen til at sænke farten i denne situation og til at undlade overhalinger var nogle kørere åbenbart ikke fortrolige med ... I hvert fald mistede Gunnar nogle pladser på grund af andre køreres tilsidesættelse af reglerne. Med en 16. plads på mållinjen opnåede han trods alt et fornemt resultat.

Kurt kørte sine bedste tider I finalen! Han pressede voldsomt frem og blev nr. 22.
En sveddrivende, men vellykket weekend!

Til vores billedgalleri 

MiniMAX, Finale
  1. Niclas Kiefer, Intrepid
  2. Larry Ten Voorde, EA
  3. Kevin Gareis, Jesolo
  4. Stefan Seibert, Intrepid
  5. Leon Wippersteg, VRK
  6. Jörn von Wendt, Hutless
  7. Lion-Sebastian Burk, Kosmos
  8. Tobias Fischer, Top
  9. Fabian Kohnert, Mach1
10. Moritz Kremer, Jesolo
11. Christian Klauser, CRG
12. Florian Lapzien, M-Tec
13. Vanessa Ehmann, WMK
14. Janik Wagner, Wildkart
15. Nico Himmler, Jesolo
16. Christopher Dreyspring, Intrepid
JuniorMAX/Cup, Finale
  1. Manuel Fahnauer, CRG
  2. Dominik Hummer, Hutless
  3. Marco Bassendowski, M-Tec
  4. Robin Püttmann, CRG
  5. Pascal Marschall, CRG
  6. Iris Perey, Intrepid
  7. Maximilian Koch, n.b.
  8. Maximilian Dittrich, VRK
  9. Dennis Kohl, Kosmic
10. Jurrian-Sebastian Fraas, EA
11. Franziska Lampp, Mach1
12. Ralf Biedermann, Mach1
13. Sven Seidel, VRK
14. Alexander Banaszak, Kombi
15. Michel Kortz, Gillard
16. Jannik Jakobs, CRG
17. AlessioCurto, CRG
18. Robin Faßbender, Sodi
19. Daniele Preite, CRG
20. Nico Wagner, Wildkart
21. Sebastian Forster, CRG
22. Paolo Magurno, Mach1
JuniorMAX/World, Finale
  1. Matthias Bäurle, Intrepid
  2. Philipp Wendt, Intrepid
  3. Kris Richard, Sodi
  4. Philipp Pogoda, M-Tec
  5. Gian-Luca Scarafilo, M-Tec
  6. Maikel Splithoff, M-Tec
  7. Maximilian Gunkel, Jesolo
  8. Oliver Korn, EA
  9. Thomas Schöffler, MS
10. Bastian Dunkelmann, Energy
11. Christopher Friedrich, Sodi
12. Tony Tute, Mach1
13. Patryk Szczepanik, M-Tec
14. Aljoscha Wilhelmus, CRG
15. Benedikt Bluoss, MS
16. Maximilian Fleischmann, CRG
17. Jenny Wurster, Intrepid
18. Cedric Lindner, VRK
19. Tom Kuhn, VRK
MAX/Cup, Finale
  1. Manuel Krafft, Mach1
  2. Kevin Fahnauer, CRG
  3. Daniel März, n.b.
  4. Daniel Hoppe, M-Tec
  5. Michaela Engelhard, VRK
  6. Sergej Blum, M-Tec
  7. Kim Winkler, CRG
  8. Lars Joosten, Kombi
  9. Ragnar Bogner, Trulli
10. Christopher Sutschu, Mach1
11. Maximilian Bartle, Mach1
12. Alex Arndt, Energy
13. Marcus Extra, EA
14. Maximilian Ritter, Sodi
15. Björn Brickwedde, CRG
16. Olivia Horst, Birel
17. Daniel Stübinger, CRG
18. Timo Weisgerber, Jesolo
19. Benjamin Stiegelbauer, Vanspeed
20. Fabian Ferrero, Birel
21. Eric Extra, EA
22. Stanislaw Kostrzak, VRK
23. Isabell Schäfer, Maranello
24. Elias Hatko, Birel
25. Randy Schwarz, Mach1
26. Daniel Lampmann, Jesolo
27. Christian Dittrich, VRK
MAX/World Finale
  1. Sascha Haida, Birel
  2. André Huber, M-Tec
  3. Maximilian Severin, CRG
  4. Tobias Holzhäuser, Kombi
  5. Martin Wirkijowski, VRK
  6. Patrick Kreutz, Intrepid
  7. Alexander Möhring, VRK
  8. Alexander Voll, M-Tec
  9. Manuel Bertl, n.b.
10. Sven Meißner, Maranello
11. Coen Nysen, EA
12. Tommy Helfinger, Kombi
13. Maximilian Vietmeier, EA
14. Christian Knogler, Energy
15. Raphael Herczeg, Mach1
16. Christoph Ernst, CRG
17. Peter Cordes, Hutless
18. Marc Lupfer, Mach1
19. Nico Klasen, Birel
20. Sebastian Thiel, Fanspeed
21. Dennis Widdmann, Energy
22. Lukas Hein, Mach1
23. Sascha Kuko, VRK
24. Serhat Baskin, Kombi
25. Maximilian Schickedanz, Sodi
26. Markus Ladebeck, Sodi
nicht klassifiziert:
Sebastian Michels, VRK
Maik Vlasek, Mach1
Kevin Groß, Intrepid
Niklas Rosenbach, MS
Sören Schäddel, Jesolo
Kevin Hamann, Kombi
MAX-DD2
  1. Seweryn Szczepanik, M-Tec
  2. Bela Szilagyi, M-Tec
  3. Manuel Scheibinger, VRK
  4. Sebastian Silberling, CRG
  5. Carsten Müller, Sodi
  6. Andreas Matis, Kombi
  7. Kris Heidorn, CRG
  8. Kai Degenhardt, VRK
  9. André Banaszak, Kombi
10. Philipp Roebers, Sodi
11. Sebastian Gretkiewicz, CRG
12. Alexander Bensch, Mach1
13. Holger Mohr, Kosmos
14. Martin Grupe, Mach1
15. Uwe Burk, Kosmos
16. Gunnar Hansen, M-Tec
17. Danilo Engelhardt, Mach1
18. Mario Richber, Sodi
19. Benjamin Fischer, CRG
20. Lothar Winzen, CRG
21. Falko Birkholz, CRG
22. Kurt Sudeck, M-Tec
23. Henrik Schepler, CRG
24. Stefan Heinrich, Corse
25. Jürgen Herzberger, Mach1
26. Sven Baumstark, Mach1
27. Marc Landwehr, Mach1
28. Tanju Yildiz, M-Tec
29. Denis Thum, Wildkart
30. Niels Rose, M-Tec


 
 


[Previous Month] November [Next Month]
Mo Tu We Th Fr Sa Su
44 30 31 1 2 3 4 5
45 6 7 8 9 10 11 12
46 13 14 15 16 17 18 19
47 20 21 22 23 24 25 26
48 27 28 29 30 1 2 3

Filmgalleri|Aktuelle film fra Rotax

Klik på linket nedenfor og kom til vores filmgallerier.